کیارستمی رگ خواب مخاطبانش را در دست داشت، یافتن زوایای ناب زندگی

به گزارش خبرنگاران، در مراسم نقد کتاب سینمای عباس کیارستمی نوشته آلبرتو اِلِنا که به همت خانه سینما، بیست و یکم شهریور در روز سینما برگزار گردید ابراهیم فروزش و شاهرخ دولکو به همراه زهرا میرآخورلی و فرامرز آشنای قاسمی مترجمان و کاوه کرباسی صاحب امتیاز نشر نارنج و ناشر کتاب، درباره این کتاب که به عنوان کتاب سال اسپانیا در حوزه سینما نیز انتخاب گردیده است و نیز درباره زنده یاد عباس کیارستمی صحبت کردند.

کیارستمی رگ خواب مخاطبانش را در دست داشت، یافتن زوایای ناب زندگی

ابراهیم فروزش کارگردان سینمای ایران در این نشست گفت: من با خواندن این کتاب بسیار متعجب شدم اولا به سبب اینکه این نویسنده چقدر وقت و حوصله داشته که با این حجم وسیع از مطالعه چنین شاهکاری را بیافریند، در ثانی به خاطر آنکه مترجمان کتاب چه صبر و علاقه ای داشته اند که چنین کتابی را که ترجمه آن بی شک آسان نبوده است، به انجام برسانند چون من بعد از خواندن این کتاب و با وجود دیدن چندین و چند باره فیلم های کیارستمی، تازه متوجه شدم که چه موارد مهمی را در فیلم های او از دست داده ام.

سپس شاهرخ دولکو منتقد سینما، فیلمنامه نویس و کارگردان مطرح نمود: کیارستمی با پیدا کردن زوایای پنهان و ناب زندگی می توانست رگ خواب مخاطبانش را به دست بگیرد. تا به حال حدود 100 کتاب به طور مستقیم یا غیرمستقیم درباره کیارستمی نوشته گردیده اما این کتاب با همه آنها متفاوت است. یکی از نکات جالب درباره این کتاب آن است که تعداد صفحات فصل های این کتاب با تعداد صفحات بخش مراجع آن که تازه با فونتی به مراتب ریزتر تایپ گردیده است، برابر است. این امر کوشش النا برای خلق این کتاب را نمایان می کند.

کاوه کرباسی صاحب امتیاز نشر نارنج نیز درباره علت چاپ این کتاب اعلام کرد: من به سبب علاقه زیادم به کیارستمی اقدام به چاپ این کتاب کردم.

زهرا میرآخورلی مترجم اول کتاب گفت: ترجمه این کتاب کار دشواری بود و ما برای انجام مناسب آن ساعت ها مجبور به تماشای فیلم های کیارستمی برای تطبیق و نیز پیاده کردن متن فیلم شدیم به ویژه آنکه متن کتاب هم به گونه دشواری ارایه گردیده بود.

فرامرز آشنای قاسمی دانشیار دانشگاه شهید رجایی و مترجم دوم کتاب نیز متذکر شد: مهمترین ویژگی یک اثر تالیفی حضور تطبیق و تحلیل در آن است که اِلِنا با استفاده از صدها مرجع به این مهم دست یافته است. خوشبختانه این کتاب به نحوی نگارش گردیده است که هر فردی حتی با تحصیلاتی در حد دیپلم متوسطه قادر به خواندن آن و درک تحلیل های تخصصی آقای اِلِنا است لذا به همه علاقه مندان سینما پیشنهاد می کنم که خواندن آن را از دست ندهند زیرا بعید می دانم که به این زودی چنین کتابی درباره یک شخصیت تاثیرگذار ایرانی به رشته تحریر درآمده و به زبان فارسی عرضه گردد.

این جلسه در انتها با انجام مراسم جشن امضا و دریافت عکس های یادگاری به انتها رسید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کیارستمی رگ خواب مخاطبانش را در دست داشت، یافتن زوایای ناب زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیارستمی رگ خواب مخاطبانش را در دست داشت، یافتن زوایای ناب زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید