مری اولیور شاعر برنده پولیتزر درگذشت

به گزارش خبرنگاران به نقل از آسوشیتدپرس، مری اولیور شاعری که جایزه پولیتزر را دریافت نموده بود و شعرهایش با الهام از طبیعت و زندگی حیوانات شکل می گرفت و با اقبال منتقدان و عموم مردم همراه می شد، در 83 سالگی درگذشت.

مری اولیور شاعر برنده پولیتزر درگذشت

این شاعر روز پنج شنبه در خانه اش در فلوریدا به دنبال ابتلا به سرطان خون چشم از دنیا فرو بست.

با انتشار خبر درگذشت وی هیلاری کلینتون توییت کرد: ممنون مری اولیور؛ برای همه واژه های زندگی که به ما دادی.

ایوا دوورنی کارگردان آفریقایی تبار نیز از شعر اولیور به عنوان نوعی دعا یاد کرد.

اولیور که خالق بیش از 15 عنوان کتاب شامل شعر و مقاله بود، اشعارش را کوتاه، مستقیم و درباره موضوع های زندگی می نوشت.

مری اولیور در شهر کوچکی در اوهایو به دنیا آمد. اولین کتاب شعرش را در سال 1963 در 28 سالگی منتشر و جوایز زیادی را طی سال ها سرودن از آن خود کرد . چهارمین کتاب او به نام آمریکایی بدوی در سال 1984 جایزه ادبی پولیتزر را دریافت کرد.

وی ریاست کارگاه های ادبی متعددی را به عهده گرفت و در کالج و دانشگاه های متعدد از جمله کالج بنینگتن تدریس کرد و بعد از کارترین اوزگود فاستر، کرسی استادی آنجا را تصاحب کرد.

یکی از مهمترین صفت ها برای وی کامل بودن بود اما او این صفت را بندرت از مردم انتظار داشت. او شیفته جغدها و پروانه ها، قورباغه ها و غازها بود و تغییر فصل، خورشید و ستارگان را تحسین می کرد.

مانند قهرمانش والت ویتمن که اولیور از او به عنوان برادری که هرگز نداشت یاد می کرد، او هرگز تنها مشاهده گر رشد قارچ ها زیر باران یا جغدی که روی شاخه ای سیاه می خواند نبود؛ او عاشق این بود که با آنچه می دید یکی گردد.

خودش گفته بود: دو چیزی که از وقتی خیلی کم سن بودم دوست داشتم دنیا طبیعت و شاعران مرده بود .

اولیور نخستین مجموع شعرش را با عنوان نه به سفر و اشعار دیگر وقتی منتشر کرد که کمتر از 30 سال داشت و آخرین کتاب او با عنوان از خود گذشتگی ها سال 2017 منتشر شد. فرانکلین منتقد نیویورک تایمز درباره این کتاب نوشت: اولیور همواره مورد تحسین منتقدها واقع نمی شد، اما او هنوز یکی از محبوب ترین شاعران کشور بود و این کتاب دلیلی بر این امر است.

اولیور تاکید داشت که شعر باید پاکیزه و قابل درک باشد. وی تاکید داشت: معتقدم آنچه ضرورت ندارد نباید در شعر باشد.

شعری از این شاعر با عنوان دعا از سایت شاعران دنیا:

لازم نیست سوسن آبی باشد می گردد فقط سبزه ای باشد روییده بر زمین خرابه ای یا تنها چند تکه سنگ کوچک، فقط خوب گوش کن بعد کلمات را کنار هم بگذار، سعی نکن کلماتت باشکوه و فاخر باشند هیچ مسابقه ای در کار نیست تنها دری است که باز می گردد به روی سپاس و سکوتی که در آن صدایی دیگر به سخن در می آید

منبع: خبرگزاری مهر

به "مری اولیور شاعر برنده پولیتزر درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مری اولیور شاعر برنده پولیتزر درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید