جهانگیری: شرایط کشور خطیر و سخت است

معاون اول رییس جمهور گفت: اشتباه است فکر کنیم سرمایه طبیعی بزرگ ترین سرمایه ما است.

جهانگیری: شرایط کشور خطیر و سخت است

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در جشن نکوداشت صدسالگی تاسیس دانشگاه خوارزمی اظهار کرد: وزارت علوم تحقیقات و فن آوری با مدون کردن تاریخ آموزشی ایران عامه را به این فکر وا می دارد که در صد سال گذشته چه اقداماتی در حوزه آموزش عالی کشور انجام شده است. این بزرگداشت ها باعث می گردد که آسیب شناسی هایی هم در این حوزه صورت بگیرد.

وی ادامه داد: دغدغه و سابقه کاری من در حوزه توسعه بوده است. یونسکو اقرار می نماید اولین دانشگاه جهان دانشگاه جندی شاپور است، اما در ایران یک فاصله ای تا دوره جدید آموزش عالی افتاد و قدری ایران از توسعه عقب ماند.

جهانگیری اضافه نمود: به همین علت امیرکبیر احساس کرد این کشور به توسعه و فنون احتیاج دارد؛ به همین دلیل هم عمرش کوتاه می گردد و او را می کشند. بعد دارالفنون، دارالمعلمین تاسیس شد که اتفاقات مهمی را رقم زد.

وی خاطر نشان کرد: بعد از جنگ جهانی دوم اصلی ترین روش کشور شکست خورده برای ترمیم خود در آموزش معلم و فنون همت گماشت و امروز آن کشور جزو مهم ترین کشورهای جهان است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: هم در نگرش های دینی ما به علم توجه ویژه ای شده است و هم در فرهنگ ما و در ادامه هم در آرمان های جمهوری اسلامی به آن تاکید شده است. قطعا ما استعدادهای علمی فراوانی داریم که توانی برای توسعه علمی است.

وی گفت: اشتباه است اگر مثل گذشته فکر کنیم سرمایه طبیعی بزرگ ترین سرمایه ما است. قطعا بزرگ ترین و مهم ترین منابع طبیعی را داریم اما مهم ترین سرمایه ای که این کشور را به توسعه می رساند سرمایه نیروی انسانی است.

جهانگیری تاکید نمود: برای اینکه سرمایه نیروی انسانی را به توسعه تبدیل کنیم به اراده سیاسی در عالی ترین سطح حکومت احتیاج داریم که خوشبختانه دو دهه است که رهبر انقلاب پرچمدار توسعه علمی شده و مستنداتی که توسط منابع رسمی در داخل و خارج ارائه شده ، نشان می دهد که عملکرد دانشمندان کشور عملکرد قابل قبولی در توسعه علمی بوده است.

جهانگیری در ادامه گفت: در قرن بیست و یکم شاهد تحولات علم و فن آوری هستیم. امروز گاهی در چند ماه فن آوری طوری پیشرفت می نماید که اگر همراهش نشویم عقب می مانیم.

وی اضافه نمود:برای اینکه ایران همپای با کشورهای دیگر پیش رود و بتوان در این قرن پر تحول از چرخه علمی عقب نماند باید به دانشگاه ها توجه کنیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: اگر به استقلال و دوام و قوام نظام فکر می کنیم راهی جز زنده بودن دانشگاه نداریم؛ زنده بودن دانشگاه در عرصه های مختلف اجتماعی فی نفسه برای جامعه مهم است .

وی تاکید نمود: دانشگاه باید به عنوان نهادی مستقل آرمان خواه و پاسخ گو به احتیاجهای کشور مورد توجه قرار بگیرد .

جهانگیری گفت: باید لوازم توسعه همه جانبه را برای دانشگاه فراهم کنیم؛ نه اینکه وقتی به تهیه لوازم دانشگاه ها می رسد آغاز کنیم به تنگ نظری .

وی توضیح داد: احترام گذاشتن و فراهم کردن محیط مناسب برای دانشگاه ها مهم است. دانشمند و دانشجوی ما باید احساس کند همه چیز برای او مهیا است. باید از روزمرگی فاصله بگیریم. امروز ممکن است کارهایی انجام دهیم که برای آینده کشور مضر باشد؛ برای جلوگیری از چنین شرایطی حتما مرکز آموزش عالی باید بیش از بقیه از روزمرگی فاصله بگیرد.

در بخش دیگری از این سخنرانی، جهانگیری با بیان اینکه باید صندلی علم در جامعه کنونی ارتقا پیدا کند به کوشش دولت در حوزه ارتقاء علمی پرداخت و گفت: در دولت تکلیف شده در سیاست های کلی و برنامه پنج ساله هم آمده که به دانشگاه و بخش های آموزشی توجه گردد ؛اینکه فقط از دانشگاه انتظار داشته باشیم کفایت نمی نماید باید همراهی اش کنیم .

وی گفت: باید به این موضوع باور داشته باشیم که دانشگاه مبداء همه تحولات است. امام یک بار فرمودند دانشگاه مبداء تحولات کشور است. اگر به این موضوع باور داشته باشیم می توانیم به امورات دیگر این حوزه بپردازیم.

معاون اول رئیس جمهور توضیح داد: امروز در هیچ حوزه ای نیست که کارشناس در داخل کشور حاضر نباشد. در هر حوزه ای کارشناس و نیروهای زبده وجود دارد اما قطعا باید برای آینده متناسب با شرایط روز باز هم به این موضوع پرداخته گردد.

وی تاکید نمود: باید در آینده در ساختار آموزش وپژوهش تحولاتی ایجاد گردد.هنوز معلوم است در پژوهش و فن آوری دچار مسائلی هستیم؛ تحولاتی باید ایجاد گردد و هیچ کس برای این کار بهتر از دانشجوها نیستند.

جهانگیری با اشاره به کوشش دولتمردان آمریکایی جهت وارد کردن فشارهای مالی به کشور گفت: شرایط کشور خطیر و سخت است. آمریکایی ها با اصرار به دنبال ایجاد فشار علیه مردم بوده و به تعبیر خودشان به دنبال فروپاشی اقتصاد کشور هستند.

وی گفت: با اساتید و دانشجوهای زیادی ملاقات داشتم تا این پیغام را منتقل کنم که راه برون رفت برای این مسائل را داریم. دست احتیاج به سوی صاحب نظران و نخبگان و دانشگاهیان دراز می کنیم؛ با همدیگر می توانیم از این راه سخت عبور کنیم. اگر این دوران را بگذرانیم مسائل بزرگ تری را حل خواهیم کرد. از اساتید و دانشگاهیان می خواهیم دولت را در این راستا کمک نمایند.

وی در سرانجام گفت: در پایشی که اخیرا انجام شده در سراسر کشور ، هنوز دانشگاه و مدرسه معتبر ترین نهاد در میان مردم است.

منبع: همشهری آنلاین

به "جهانگیری: شرایط کشور خطیر و سخت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: شرایط کشور خطیر و سخت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید