اعتراف عکاظ به انزوای رژیم سعودی؛ همه ما را تنها گذاشته اند

درحالی که عربستان پس از حمله بی سابقه هفته قبل انصارالله ضد تاسیسات نفتی آن همچنان سردرگم است٬ همه هم پیمانان و حامیان بزرگش آن را تنها گذاشته اند.

اعتراف عکاظ به انزوای رژیم سعودی؛ همه ما را تنها گذاشته اند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، حمود ابو طالب نویسنده سعودی در مطلبی در روزنامه عکاظ نوشته است که تقریبا مسلم است که پس از حمله بزرگ و خطرناک و بی سابقه ای که شنبه قبل توسط انصارالله ضد تاسیسات نفتی عربستان صورت گرفت٬ هیچ تحرک و واکنش جدی از سوی جامعه بین المللی و کشورهای بزرگ و نیز سازمان ملل صورت نخواهد گرفت.

این نویسنده سعودی اضافه نمود که ارزیابی مواضع تا به امروز نشان می دهد که اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و سایر مقامات این کشور کاملا ضد و نقیض و مبهم است. انگلیس نیز که در مدار آمریکا می چرخد٬ گرفتار بحران های داخلی خود بوده و در نهایت آمریکا را تایید می نماید.

در این میان نویسنده مدعی شده است که موضع اروپا همیشه در جهت منافع ایران بوده؛ این ادعا در حالی مطرح شده که اروپا همیشه در تجاوز عربستان ضد یمن با اقداماتی چون فروش سلاح و اقدامات لجستیک و اطلاعاتی از آن حمایت می نماید.

نویسنده سعودی در ادامه مدعی شد که روسیه نیز با وجود اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور در مورد حسن نیتش درباره عربستان٬ به هماهنگی و همکاری گسترده با ایران در پرونده های منطقه به ویژه سوریه معروف است.

در این میان چین با این وجود که یکی از بزرگترین وابستگان به نفت عربستان است٬ همه اتفاقات را به طور کامل نادیده گرفته و بی تفاوت است. سوالی که این نویسنده سعودی مطرح نموده، این است که پس چه کسی از عربستان در این خصوص حمایت می نماید؟ واقعی ترین پاسخی که برای این سوال می توان در نظر گرفت این است که هیچ کس به منظور توقف تهدیدات ضد مهم ترین منابع انرژی جهان٬ در این امر مداخله نخواهد کرد.

حقیقت این است که همیشه بازی با تناقضات در بحران ها و شرایط اضطراری٬ سیاست کشورهای بزرگ برای مدیریت منافع خودشان بوده؛ البته ممکن است این کشورها در جزئیات و حواشی این استراتژی باهم اختلاف داشته باشند٬ اما رویه کلی آنها واحد است.

نویسنده سعودی در این زمینه می افزاید: اینکه فکر کنیم امنیت منطقه برای کشورهای بزرگ اهمیت دارد٬ یک تفکر سطحی و ساده لوحانه است؛ چرا که آنها به وضوح تصمیم گرفتند تا با پروژه بهارعربی٬ منطقه را به هرج و مرج و آتش کشیده و توازن قدرت را به آن بازگردانند.

این نویسنده سعودی با اذعان به انزوای بین المللی سیاست های ریاض می نویسد: اگر بخواهیم به تنهایی با این وضعیت منطقه روبه رو شویم باید بدانیم که در حال حاضر تنها هستیم و خودمان باید تدبیری برای آن بیندیشیم.

وی به صورت تلویحی به باج خواهی های مکرر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از حاکمیت عربستان اشاره نموده و می افزاید: هم پیمانان دیروز دیگر مانند گذشته نیستند و با ادعای ایستادن در کنارمان در این شرایط بحرانی٬ با اخاذی های پی در پی٬ اخلاقیات را بسیار ارزان فروخته اند. باید اشاره کنیم که این بحران فقط مختص عربستان نبوده و کل منطقه را تهدید می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "اعتراف عکاظ به انزوای رژیم سعودی؛ همه ما را تنها گذاشته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراف عکاظ به انزوای رژیم سعودی؛ همه ما را تنها گذاشته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید